Skip to Content

Виставка Марка Епштейна "Повернення майстра" в Національному художньому музеї України

Дата: 
17/12/2010 - 30/01/2011

Ретроспективна виставка творів Марка Епштейна в Національному художньому музеї України вперше демонструє творчий доробок талановитого митця київського аванґарду.

Як скульптор, графік, театральний художник, Марк Епштейн був помітною фігурою в мистецькому житті Києва 1920-х років. 1918 року, щойно закінчивши Київське художнє училище, він відвідував художню студію О. Екстер, де шліфувалися новітні творчі ідеї. Його роботи першої половини 1920-х років в дусі кубофутуризму – “Віолончеліст”, “Родина”, “Кравець, “Двоє”, “Молочарка” увійшли в історію модерного українського мистецтва.

Митець став одним із засновників художньої секції Культур-Ліґи, об’єднання, що мало на меті розвиток єврейської культури. Членами художньої секції разом із Епштейном були О. Тишлер, Ель Лисицький, Й. Чайков, С. Нікрітін, І.-Б. Рибак, Б. Аронсон, І. Рабинович, С. Шор… Співпрацювали з київською Культур-Лігою М. Шаґал, Н. Альтман, Р. Фальк, Д. Штеренберґ. Члени художньої секції Культур-Ліґи прагнучи створити нове єврейське мистецтво, синтезували образи традиційного мистецтва із аванґардистськими ідеями. Марк Епштейн брав активну участь у цій роботі. Він був організатором та обов’язковим учасником усіх виставок секції. Цей період став одним із найбільш плідних у його творчості. На жаль, збереглися лише графічні твори Епштейна 1920-х рр., скульптури дійшли до наших днів виключно на світлинах. Крім графічних композицій митець створив ескізи театральних костюмів та декорацій до декількох вистав. У видавництві «Культур-Ліга» вийшло чимало книжок мовою їдиш оформлених майстром.

У середині 1920-х років діяльність Культур-Ліги як громадської організації була припинена. З 1932 р. художник був змушений переїхати до Москви. Він майже не брав участі у виставках, працював багато, але спроби пристосувати свій талант до вимог часу не принесли плідного результату.

Проект має на меті показати кращі твори Марка Епштейна у царині графіки, театрально-декораційного мистецтва та живопису. Виставка представляє понад 100 робіт майстра, більшість з яких експонується вперше. Довгі роки постать Марка Епштейна була в тіні офіційного радянського мистецтвознавства. Найкращі зразки його творчого доробку не збереглися до нашого часу. Наразі Національний художній музей України володіє найповнішою збіркою його творів, переданих сестрою художника.

Доповнюють експозицію виставки театральні ескізи із колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.