Skip to Content

Виставка творів Сергія Животкова в Національному художньому музеї України

Дата: 
24/10/2012 - 11/11/2012

Виставка продемонструє близько 30 робіт Сергія Животкова, обраних куратором із різних серій митця. Під час відкриття виставки відбудеться презентація книги-альбому «Сергій Животков», упорядник Петро Бевза.

Сергій Животков - художник покоління кінця 1980-х років, яке, звільнившись від пут соцреалізму, зухвало ламало будь-які канони. В своїй творчості він переосмислював спадщину класичного авангарду, не відкидаючи при цьому мистецтва попередніх епох. В свідомості художника поряд із італійською класикою чільне місце посів бунтарський авангард 1910-1920х років (В.Кандинський, О.Архипенко, К.Малевич, М.Бойчук), їх розуміння форми, яка творить образ і сама є його змістом. Живописний аскетизм, лірична проникливість в сюжет - ці естетичні принципи манери Сергія Животкова фактично є наслідуванням Григорія Гавриленка, відомого митця, представника андеграунду 1970х рр.

«Формізм» став змістом фігуративних циклів «Карпатські мотиви» (1990-91), «Старовинні українські мотиви» (1990-1994), «Біблійна серія» (1990-1998) та ін. В роботах серії «Карпатські мотиви» традиційний для зображення гуцульських гір фольклоризм заступило осмислення Карпат як магічного краю, оповитого таємницею. Тут вперше з’являються узагальнені постаті жінок, що отримають подальший розвиток в серії «Жіночі образи». «Жіночі образи» - наскрізна тема в творчості художника. Це переважно напівфігури або узагальнені стовпоподібні постаті, виокремлені контуром. В роботах простежується еволюція автора від конкретного спостереження до узагальнення образу як змістового знаку. А контур в роботі захоплює увагу глядача і веде його по полотну відповідно до авторського сценарію.

В серії «Українські мотиви» художник через мінімалістичну колористику передає в банальних ландшафтах відтворює міць архаїки, буття прадавньої землі, її тисячолітню відстань від нас сьогоднішніх: постаті-архетипи подібні до скіфських баб, земля нагадує кургани доісторичних пращурів. У роботах художника безліч культурних натяків та відсилань, переважно на Біблію. Чимало із усталених біблійних тем віддзеркалилися у окремій «Біблійній серії» (1990-1998) із 42 маленьких за розміром композицій. Інтимні, подібні до хатньої ікони, всі вони - молитва, щира та глибока.

Цикл «Блакитна Італія» став підсумком поїздки до Венеції. Цей живопис є поєднанням пристрасті та тривалого процесу у свідомості художника під час його психологічних станів: смутку, щастя, печалі…Його живопис творить особливий світ, занурює глядача, підкорює своїм чарам.

Матеріал із вступної статті Ольги Петрової до книги «Сергій Животков»

Сергій Животков
Народився 7 травня 1961 р. в Києві. Закінчив Республіканську художню школу ім.Т.Г.Шевченка (1972-1979) та Київський державний художній інститут (1979-1985). З 1989 р. - член Спілки художників України. З 1988 р. - учасник регіональних та зарубіжних виставок. Трагічно загинув у 2000 році.